pondělí 9. května 2011

WESTMAN LB-CUTTER

LB-CUTTER, 17", Contact Square Skirts
Na cuttingové sedlo vlastní konstrukce jsem se dost dlouho připravoval teoreticky. Bylo to potřeba, protože sedlo pro soutěžního cuttingového jezdce, musí fungovat, vypadat a snést srovnání s americkou produkcí sedel pro tuto disciplínu. Garantem a konzultantem mi proto byl náš přední cuttingový soutěžní jezdec Láďa Burianek. Toto sedlo bylo postaveno pro něj, proto také dostalo název LB-Cutter.
Stavěl jsem už dříve několik cuttingových sedel, ale všechna byla v klasickém typu BW-Cutter, kterého jsme přivezli ze států od firmy Bowden Saddle Tree a zaformovali do laminátu tady v u nás. Tvar posedlí tohoto původního modelu však dnes již nevyhovuje modernímu cuttingovému stylu. Navíc, BWčko dnes není jediným favoritem mezi světovými jezdci cuttingu a tak jsem hledal ještě jinou inspiraci. Jako předloha mi byla sedla od takových výrobců, jako je Sean Ryon, Winton, Roohide, která jsem měl možnost v dílně fyzicky rozebrat a prozkoumat do nejmenších detailů a srovnat si v hlavě, co sedla od těchto výrobců staví do první lajny před ostatní produkci sedel typu Billy Cook, Textan a ostatní průměrné "konfekce".
Byla to pro mě výzva, protože podle předních cuttingových jezdců, není v Čechách výrobce, který by byl schopen vyrobit sedlo pro současné soutěžní jezdce, aby bylo alespoň zčásti srovnatelné s oježděnými sedly, která se sem dováží ze států (mimochodem za nekřesťanské peníze...), a která by splňovala požadovaná kritéria na dobré moderní a funkční cuttingové sedlo.
Běhen dvouleté přípravy jsem došel k třem typům koster, více-méně vlastní konstrukce, které lze použít do moderního cuttingového sedla. Liší se mezi sebou tvarem a výškou forku a typem hrušky.
Díky kombinaci tří typů forku a pěti typů hrušek jsem však schopen vyhovět všem rozdílným požadavkům většiny soutěžních cutterů.
První typ kostry je inspirován typem BW-Cutter (podel Bustera Welche) a je to téměř klasické staré dobré BWčko (mám trochu jiné Bars, ale fork, Cantle a hruška jsou velmi podobné).
Pro druhou kostru jsem zvolil jako předlohu typ cuttera podle Seana Ryona, který je u našich jezdců velmi oblíbený. Fork z tohoto typu sedla mám velmi rád a používám ho i pro stavbu reiningových koster a koster pro má cowhorse sedla.
Třetí typ kostry jsem se snažil přiblížit tvarem forku sedlům od firmy Roohide, která jsou teď v zahraničí hodně v kurzu. Jsou to již velmi úzce specializovaná sedla s velmi vysokými forky a posedlím zabroušeným do ultratenkých Bars, pro co nejnižší pozici těžiště jezdce. Tenhle typ sedel u nás zatím viděl málokdo, ale jsem si jist, že to sem s nějakým drobným zpožděním také dorazí (jako ostatně všechno chce i toto svůj čas) a několik koster v tomto typu jsem již dělal pro česko-maďarsko-rakouského přeního jezdce Toma Bártu, kterému sedla na těchto mých kostrách staví jeho sedlář. Proto, abych nestavěl sedla, která ve výsledku budou možná pěkně vypadat, ale funkčně budou k ničemu, jsem oslovil Láďu Burianka, protože jezdí cutting už dost dlouho na to, aby mi uměl říct a přesně specifikovat, co a jak udělat, pozměnit, vypustit nebo přidat, aby to nakonec správně fungovalo. Po trojí předělávce detailů kostry jsme to společně dostrkali do nějaké konečné podoby, která funguje podle jeho představ - a první model soutěžního cuttingového sedla - LB-CUTTER je na světě.

Pro první model jsme zvolili variantu s hranatými sedlovými sukněmi s kontaktním výkrojem pod nohou. Je to taková současná "klasika" a provedení je v medové barvě. Kraje sedlových dílů jsou ozdobené bordurou s motivem ostnáče a zadek sukní, fork a zadní krytí je oklepané basketem. Na zadním krytí je také přišité pouzdro na kopyťák. Končas jsou tmavá s motivem ostnáče a longhorna. Třmeny na tomto sedle jsou hliníkové 1-1/2" široké.
Naklopení forku a hrušky směrem dopředu je na přání Ládi, ale lze jej udělat i v kolmé verzi - záleží na konkrétním požadavku jezdce.
Posedlí je v místě sedu co nejnižší a je zabroušeno do Bars - posedlí v nejnižším místě vlastně tvar Bars kopíruje. Je to pro co nejnižší možné snížení těžiště jezdce. Posedlí je přitom zcela pohodlné a i když je v hladké tvrdé verzi, nikde netlačí - čemuž jsem věnoval dost pozornosti. Mám za to, že podle sedla by se neměl tvarovat jezdec, ale opačně...
Cantle je podobný zadní rozsoše u klasického typu BW-Cuttera, který je prověřený a umožňuje nerušenou práci cuttera v sedle a jeho jistou oporu vzadu. Na sedle jsem na přání použil přetočené řemeny fendru.


Výsledná verze sedla je velmi uspokojující. Dále mám připraveno ještě několik jiných variant cuttingového sedla, takže vývoj zdaleka nekončí.

1 komentář: