pátek 26. dubna 2013

Seriál o sedlových kostrách na FB profilu Westman Saddlery.

Nezapomeňte sledovat můj firemní FB profil WESTMAN SADDLERY,  kde si zkouším pověst odborníka získat publikováním odborných článků.
http://www.facebook.com/pages/Westman-Saddlery/183274017501

Zvláště doporučuji výživný seriálek o sedlových kostrách a měření koně, doplněný o jednoduchou metodu odzkoušení sedla - zda pasuje či ne...
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151566608662502.1073741833.183274017501&type=3

čtvrtek 16. srpna 2012

VERSATILITY RANCH SADDLE

Vyrobil jsem další sedlo ve stylu VERSATILITY - univerzálního rančerského sedla. Tato skupina sedel se stala mojí nejoblíbenější a za největší vzor pro mou produkci považuji sedla z dílny Dona Riche, který podle mého názoru, dovedl tuto skupinu sedel téměř k dokonlosti - alespoň co se týká univerzálního použití v moderním pojetí rančerského sedla.
Záklladními principy konstrukce těchto sedel jsou:
1. použití cuttingových bars
2. alternativa použití cuttingového (např. BW-cutt) nebo ropingového forku (široký Association nebo Calf-roper)
3. ropingová hruška
4. cuttingový nebo ropingový Cantle
5. sedlové závěsy v typu Double Dee nebo závěs plochý plát
6. hluboké posedlí, konstrukčně co nejníže kostře sedla (co nejméně vrstev pod zadkem jezdce, pokud možno jen jedna) - čili co nejnižší těžiště jezdce v sedle. Toto vyžaduje již úpravu samotné kostry - je nutno počítat s tvarem budoucího posedlí a probrousit místo pro budoucí posedlí do bars
7. kontaktní vykrojení sukní

Pokud dodržíme tyto základní principy, bude výsledkem prostorné sedlo, na kterém budete sedět "v koni", bez pocitu, že jste příliš vysoko, na kterém budete moci bez problémů katovat i chytat havěť do lasa. Bez větší psychické újmy lze na takovém sedle provádět i riningové úlohy, protože v základu je sedlo velmi podobné sportovnímu Cowhorse. Zároveň je to sedlo, které nemá konkurenci, rozhodnete-li se ho používat jako cestovní - čili trailové.

Co se týká doporučených velikostí sedla pro jezdce, tak je to na volbě jednotlivce a předpokládaném většinovém užití. Sedla jsou díky konstrukci velmi prostorná.
Příklad: pokud vím, že budu více lasovat, je vhodné volit pro devadesátikilového pořízka velikost posedlí 15-1/2". Pokud budu sedlo používat jako trail, tak 16" a pokud má být těžiště práce v tomto sedle v penningovém nebo cuttingovém stylu, tak zvolím 16-1/2" dlouhé posedlí (alternativy pro 60ti kilovou jezdkyni jsou pak 14-1/2", 15" a 15-1/2").





pondělí 7. listopadu 2011

Zkorigovaný článek - původně o nádražáckých beranicích, teď o...?

Původně publikovaná verze článku byla příliš zaujatá, proto jsem z něj vypustil většinu nepodstatného textu. Takže toto je verze, která nemůže nikoho urazit, čímž však téměř pozbývá smyslu...
Pokud si máme z něčeho brát vzor, a pokud se snažíme tomuto vzoru přiblížit, tak je vhodné brát to, a příjmat to jako celek a neseparovat z něj jednotlivé části.
Nejsem si jist, zda může fungovat tradiční výcvik rančerského koně pouze ve sterilním prostředí jízdárny, bez všech těch věcí, dění a podnětů okolo, které tomu dodává práce s koněm u stáda krav.
Do výcviku rančerského - nebo vaquero koně, podle mého názoru, patří v prvné řadě práce na kravách s někým, kdo vás může něco naučit, nejlépe se zkušenými rodilými lektory. Následně a neoddělitelně k tomu patří dovedností s lasem ze sedla, a spojení jízdy na koni + praktické lasování, protože lasujete-li z koně chováte se v sedle jinak než při suchém drilu na jízdárně, kdy se soustředíte pouze na jízdu a korekci koně a zrovna tak kůň nemá jiné podněty, než od vás.
V další řadě a opět nedílně k tomu patří také i nějaký styl a kvalita pomůcek, sedlo a další vybavení koně. A také oblečení, ve kterém se člověk cítí příjemně, je praktické a prověřené lety v nepříznivých podmínkách, a které v neposlední řadě ukazuje na příslušnost k něčemu - v tomto případě náležitost k vyznavačům vaquero kultury.
Kdo si jaké pomůcky pořídí je jeho věc, zrovna tak do jaké hloubky je ochoten zajít. Je to za jeho peníze a jeho rozhodnutí.


...nejlepší je se od srdce zasmát...

CRRA a Buckaroo Society pro Vás na příští rok připravují devět klinik - šest s rodilými kovboji z USA (osvědčení Sanders a Woods, a k nim neokoukaný Alfonso Aguilar - za podpory německých spřátelených tradicionalistů) a tři akce pro jezdce bez rozdílu stylu s fenomenálním Pedro Torresem. Všechny se již budou konat v dobudované komfortním domovském vaquero centru v Bystré nad Jizerou, s dvacetimetrovou krytou kruhovkou, venkovní arenou a vlastním nepočítaným dobytkem. Kalendář klinik samozřejmě včas najdete na http://www.vaquero.cz/  nebo upoutávky na blížící se akce u mě v aktualitách na stránkách.
Většina akcí bude s doprovodným večerním hudebním programem (Úžas, Bourbongrass a ostatní onástrojovaní country neb tramp&jehličí přátelé), a když se bude někdo vytahovat na ostatní tak dostane do zubů.

a tohle je naše najatá ochranka...!

pátek 21. října 2011

WILL JAMES - rančerské sedlo z Montany

 Zvýšený zájem o westernové ježdění ve stylu tradičního Ranch-Ropingu - tedy klasické rančerské práce, mimo sportovní arény, si žádá sedla typově vhodná pro tento účel.
Will James je sedlo, které pochází ze severních dobytkářských oblastí Unie, směrem spíše na východ od Skalistých Hor. Jeho domovinou je Montana a okolní dobytkářské státy, zvláště ty s hornatými oblastmi. Tento typ sedla je jakýmsi ekvivalentem wade sedlům, používaný pro velmi podobnou práci na západ a jih od Skalistých Hor (California, Oregon, Nevada). Jeho konstrukce je velmi podobná wade sedlu, s nejmarkantnějším rozdílem ve tvaru forku. U Willa je mohutný fork v šířce 13" alter. 14" s mohutnými boky rozsochy (Swells) a s velkým probráním ve spodní části forku (tzv. Undercut Swells) aby se získalo více místa v sedle pro stehna jezdce v krátkých sedlech, používaných pro rančerské lasování z ruky.
Ze širšího pohledu toto sedlo patří do rodiny sedel nazvané souhrnně Assotiation, což jsou sedla, která mají některé společné prvky nebo tvarová řešení - týkající se právě tvaru a velikosti forku, čili přední rozsochy.

WILL JAMES - ranch-ropingové sedlo z Montany s tvarovanými fendry v provedení Roughout (rubem kůže nahoru)
 Provedení tohoto typu sedla je možné ve více variantách tvaru sedlových sukní. Na uvedených obrázcích je provedení sukní ve stylu Roper-Skirts se závěsem plochý plát. Běžné je však i provedení s dokulata oříznutými sukněmi a také třeba varianty se sedlovým závěsem Double Dee, jako známe z klasických sedel ropingových.

WILL JAMES - s klasickými hladkými fendry
 Dalším typickým prvkem je lem zadní rozsochy, který by neměl být širší než 1-1/2".
U hrušek je širší možnost výběru - variabilita od klasických ropingových "Dally" hrušek ve výšce od 3" do 4", přes old-time roper hrušky (na obr.), až po klasický Wood Post Horn, jak ho známe z wade sedel...
Třmeny jsou stylové široké 4" až 5", ale není nic proti lokálním zvyklostem použití klasických ropingových třmenů Deep Roper nebo ultraúzkých třmenů Oxbow.
Déčka pro poprsák jsou pod předními končas, tedy pro typ martingalového buckaroo poprsáku (Choker).
K výbavě sedla patří logicky i zadní řemeny pro zadní podbřišník, který je pro laosvání nutný, aby nedocházelo ke zvedání zadní části sedla. Pokud sedlo budeme používat pouze jako trail, pak můžeme zadní podbřišník ale nechat doma. Kroužek pro zavěšení pout na nohy koně a bandáž hrušky, stejně jako sedlové struny jsou samozřejmostí u všech ranchropingových sedel.

úterý 4. října 2011

VERSATILITY - staronová myšlenka v moderním pojetí... malé Déjà vu?

Je to legrace. Opakuje se stejný scénář, jako při uvedení wade sedel na český trh v roce 2004. Tenkrát jsme s Honzou Rejmonem ukázali první wade sedlo na výstavě v Lysé - a sklidili značné nepochopení. Dokonce jeden významný kolega nám předpověděl, škrábaje se v zubech hřebíkem, že uděláme dvě sedla a končíme... A ejhle. Nejen, že jsme neskončili, ale po počátečních negativních reakcích typu - co to má zase být, to jsem ještě neviděl - a má to vůbec už někdo?..., se z wade sedel stal nejžádanější typ sedla a dokonce i onen kolega (a prokazatelně špatný jasnovidec) má dnes sám v nabídce několik typů wade sedel.
Ono je to všechno o tom, že je potřeba bedlivě sledovat vývoj typů sedel venku a včas zachytit nové trendy v typech westernových sedel, objevující se čas od času u významných sedlářských dílen - a včas se na ně připravit.
Podle stejného scénáře jsem zařadil před dvěma roky do nabídky sedla pro cowhorse a po dvouletém úsilí a někdy marných pokusech o korekci zaběhlých laických, neinformovaných a setrvačných náhledů na potřeby současného westernového jezdce, dnes vyrábím cowhorse sedel v poměru k ostatním typům nejvíce. Jejich nabídka na české scéně chyběla a nikdo z českých výrobců na profi úrovni nereagoval na vývoj venku, a vhodnými sedly pro cowhorse se nezabýval. Když se pak v čechách objevily první soutěže Working Cowhorse, nastala i poptávka po vhodných sedlech a rozčarování zájemců, že " to tady nikdo nedělá..."
A tak zatímco se moji kolegové ještě teď rozpačitě drbou ve vousech, mám již dávno v předstihu připravený typ cowhorse sedla na profi úrovni...

Pro změnu si teď zahraji na jasnovidce zase já - a vidím, že typ sedla VERSATILITY má před sebou skvělou budoucnost. Zkusím opět zopakovat zaběhnutý scénář s včasnou přípravou a pro příští sezonu zařazuji právě typ sedel VERSATILITY na přední místo v mojí nabídce.

- - - - - - -
Nic nepřichází samosebou a všechno má svůj vývoj.
Je to tak dva-tři roky zpět, kdy se začala v různých nabídkách zámořských sedlářství čímdál více objevovat sedla s novým názvem VERSATILITY - čili sedla  určená pro všestranné pracovní použití pro práci s dobytkem na tradičním ranči.

Pro správnou orientaci je důležité mít na paměti, že musíme zárověň pořád sledovat obě větve vývoje westernových sedel - první je ta sportovní, specializovaná na jednotlivé disciplíny a druhá větev je ta původní pracovní, čili dobytkářská / rančerská.

VERSATILITY COWHORSE
příklad provedení sedla - mezičlánku mezi sportovním Cowhorse a sedlem pracovním ve stylu VERSATILITY

Ve sportovním ježdění se po trendu úzkostlivé specializace sedel pro jednotlivé disciplíny zjistilo, že speciální speciály jsou super pro speciální disciplíny, ale dost dobře nejsou použitelné pro nic jiného dalšího..., a tak jako náhle zažívá svůj boom (tentokrát v opačném gardu) kategorie víceúčelových sportovních sedel cowhorse, která ruší onu jednoúčelovost a slučuje dobré vlastnosti sedel pro reining a zároveň pro cutter/penner použití, tak se také v pracovním rančerském světě ukázal sklon specializovat pracovní sedla jako krok špatným směrem. To má logicky za následek zpětnou poptávku po univerzálních sedlech, vhodném opět pro všechny práce na ranči, kde by se skloubily náročné požadavky na roper sedlo, cutter sedlo a trochu i pohodlíčko pro cestovní dlouhodobé použití, čili trail. To je ta správná platforma a správné načasování pro kategorii sedel VERSATILITY.


VERSATILITY - postavené na dřevěné kostře Westman Versatility Roper

Ono nejde o nic nového pod americkým sluncem, protože na tradičních dobytkářských rančích, kde nebyli zasaženi velkým "sportem" se univerzální sedla (typově poplatná době výroby) používají od nepaměti. To až s příchodem oné sportovní specializace se začala objevovat módně laděná sedla, kde ale bohužel všechna móda začala být v praktickém použití na obtíž. Do toho jako blesk z nebe i v samotné americe zasáhla wademánie, kdy si všichni potřebují dokázat, že patří do rodiny "opravdických a tradičních horsemanů" - k čemuž je přece nutný módní doplněk - wade sedlo. Když se na to na české scéně podívám střízlivýma očima, tak wade sedlo dnes bohužel, místo jako pomůcka kalifornského buckaroo ropera k lasování (k čemuž je wade primárně určeno), slouží z 90% jezdcům spíše jako módní doplněk. Bohužel, to že člověk jezdí na wade sedle z něj horsemana neudělá. A navíc někteří čeští atomoví výrobci, kteří zásadně nepochopili určení těchto sedel, jdou ještě dál a nezastaví se před žádnou úchylností...,a tak se tu objevují "speciální" červená wade sedla nebo dokonce tvrďácky lasovací wade s růžovým posedlím a růžovou bandáží..., no česky řečeno na posrání. Tato sedla mají funkci asi jako čivava u Paris Hilton...sluší jim to dohromady, ale jinak jsou obě úplně blbé. Získávám dojem, že hlavním úkolem jezdce je barevně sladít deku, bandáže, mikinu, vestu, kšiltovku a spoďáry. To, že s nima takto růžově vymustrovaný konííííšek miláááááášek praští o zem u první spadlé šišky v lese, je vlastně jedno - a nějaké lasování - co to je? - leda s růžovým plyšovým lasem a nafukovacími růžovými telátky ochráněných lubrikačním gelem s vůní po jahodách.
Brrrr... Málem mi naskákaly tmavorůžové pupínky na mojí světlerůžové prdelce.

Abych se vrátil od cukrové vaty do reálného života...
Snažil jsem se zorientovat v americké nabídce VERSATILITY sedel a vyprofiloval si několik výrobců, které dohromady pojí absolutní funkčnost jejich sedel, typová podobnost výsledků "křížení vlastností" a moderní pojetí tvaru sedlových dílů - potažmo designu sedel. Vyšli mi z tohoto výběru cca čtyři výrobci, od kterých si budu ve své tvorbě brát mustr pro desing sedel pro mojí nabídku pro příští rok.
Jsou to dílny DON RICH, TIM PILAND, PAUL CUSTOM SADD., a MAD COW SADD.
Musím na sebe prozradit, že to není momentální pomatení, ale že už jsem celý tento rok hledal, porovnával a archivoval všechny dostupné zdroje a věnoval se intenzivně přípravě a ladění jednotlivých dílů pro sedlové kostry, aby výsledek mého snažení byl co nejpodobnější produkci jmenovanýcj mistrovských dílen. Není to zas až tak jednoduché, protože holé díly rozložené na stole vypadají dost rozdílně, než když jsou pak jako celek sestaveny do finální kostry a obalené potahem sedla. Ppracuje se tu s milimetrovými odchylkami a naklopení dílů po jednotlivých stupních... Stačí špatná kombinace -  a místo funkčního sedla z toho leze jen další nepoužitelná srajda.
Nějakou bezrozměrovou sedlovou kostru - aby to vypadalo jako..., splácá i úplný amatér, pravda, ale udělat cíleně kostru, na které má sedlo ve finále předem dané a přesně definované parametry je dost obtížné dílo a vyžaduje to všechnu mojí zkušenost, představivost, v kombinaci s trpělivostí a překonáváním drobných zklamání ještě drobnějšími pozitivními výsledky.... Myslím si ale, že to po tom roce snažení konečně začíná nést ovoce, za které se nebudu muset stydět.

pondělí 29. srpna 2011

PRO CALF ROPER

Název tohoto sedla - PRO Calf Roper - naznačuje, pro jaký účel bylo postaveno. Je to typ sedla, určený primárně pro lasařskou disciplínu Tie Down Roping, v moderním provedení, které můžeme vidět i u předních výrobců v usa, vyhovující nejvyšší sportovní profi úrovni soutěží.


PRO CALF ROPER 16-1/2"
 Sedlo jsem postavil pro našeho předního ropera Milana Patu. Ten před tím jezdil také na sedle z mé dílny, ale to mu letos někdo ukradl, tak jsem mu toto sedlo stavěl jako náhradu.


sedlová kostra WESTMAN - CALF ROPER 16-1/2"


Pokud jde o technické parametry sedla, tak jsou tyto:
je to postavené na dřevěné kostře Westman Calf Roper, která má zesílený čtyřvrstvý potah (WF4HD).
Bars dlouhé 22-1/2" EFQH.
Přední komora (Gullet) je široká 6-3/4" a je relativně nízká - jen 7-1/4".
Cantle je vysoký 3" a široký 13" typ Comfort.
Fork je široký 13".
Sedlová hruška je v typu 3-Rop-Dally 3-3/4" vysoká.
Obšití Rawhide - hruška, zadní hrana Cantle, Swells Fork a třmeny.

Snažil jsem se držet klasického provedení sedla pro Calf Roping. Tomu odpovídají sedlové sukně dlouhé pouze 26" (např. u reiningových sedel je to běžně délka 29" - tj. téměř o 8cm více), i jejich tvar je v typu Roper Skirt - s více oříznutými rohy původně hranatých sukní - což je proto, aby se za rohy vzadu nemohlo zachytit laso při hodu a tím úspěšný hod zmařit... Sukně mají pod déčky podélnou nášivku (Leather Guard), která má opravdu ochrannou funkci. Brání prošoupání okrajů sukní vazacími řemeny, které vedou z déček a dřou hranu sukní a tím narušují obvodové stehy, kterými je přišitý beran. Sedlo se na koni při lasování hodně pohybuje a aktivní roper dokáže hrany sukní odrbat za jednu sezónu...
Také tvar fendrů je typický pro calf roping - rovný. Fendry jsou stejně široké nahoře i v dolní části a nejsou nijak dramaticky tvarované, jak bylo zvykem u roper sedel z minulé doby (tvarované fendry s velkým spodním výkrojem a dramatickým předním obloukem pod kolenem jsou typické pro sedla z 60.-80. let min. století).
Pozice sedlových závěsů je Full Double s mírně sníženými předními déčky oproti zadním.
Používám nejradši Beveled Dees, která svým půlkulatým profilem napomáhají plynulému pohybu fendrů přes déčko s vázacím řemenem a třmenový řemen se zde nezachytává. Tomu samozřejmě ale nejvíce napomáhá správně umístěná spojka předního a zadního déčka, která je vpředu dostatečně rozšířená a kryje vnitřní horní roh předního déčka - a funguje jako kluzná plocha, která spolehlivě posílá třmenový řemen nad déčko a zpět při pohybu nohou jezdce..
Nízký fork s ropingovou hruškou 3-Rop-Dally
Nízký fork s vyšší hruškou umožňuje jezdci snáze zatočit Dally okolo hrušky a nízký Cantle zase umožňuje snazší rychlé vystupování jezdce ze sedla. Pro snadné vystoupení ze sedla a bezproblémové vyndání nohy ze třmenu se u ropingových sedel používají prodloužené třmeny v charakteristickém trojúhelníkovitém tvaru s rovnými rameny - tzv. Deep Roper. Tyto jsou použité i zde a jsou zabalené v Rawhide. Do surové nevyčiněné kůže se tyto třmeny balí kvůli zvýšení odolnosti třmenu, ale také pro zvýšení váhy třmenu. Těžší třmen lépe drží na noze a přitom se z něj snáze noha vyndavá. Jeho prodloužení má ten smysl, že roper při Tie Down opouští sedlo v podstatě téměř pozadu ve směru jízdy a nesmí se mu zachytit při vyvrácení nohy nahoru špice boty za horní osu nebo horní zúženou část třmenu, aby kowboj místo elegantního a rychlého vystoupení ze sedla, nehodil záda do písku. To by mohla být sice komická vsuvka pro diváky, ale ztracená jízda pro jezdce a koně.

Jezdec při Tie Down Ropingu vystupuje ze sedla pozadu ve směru jízdy...

čtvrtek 11. srpna 2011

REININGOVÉ SEDLO - další varianty provedení - INSKIRT

INSKIRT w/ back Dee
INSKIRT w/ back Slot
INSKIRT w/ back Dee
Ne každému musí vyhovovat verze sedla se sedlovým závěsem "Double Dee" o němž byl v pořadí poslední článek. Double Dee Saddle Riging = závěs s déčky vpředu i vzadu (vzadu často bývá déčko zdobené gravirováním a bývá tam spíše pro ozdobu, než funkci, protože málokterý jezdec používá u reiningového sedla zadní podbřišník).
Proto lze použít další obvyklou variantu sedlového závěsu - INSKIRT "C". Toto provedení může být s přidaným zadním déčkem, ale také v jednodušší verzi - Back Skirt Slot - s průřezem v zadní části - přímo v sedlové sukni. Jde o kovové "céčko" zanýtované čtyřmi nýty do sedlové sukně, téměř vždy v pozici na 7/8nách.
Varianta Inskirt má výhodu v tom, že je závěs situován níže než "déčko", které bývá zavěšené na koženém závěsu přímo na sedlovou kostru, není zde tedy žádná přidaná vrstva, a tak není pod nohou jezdce téměř cítit. Tuto výhodu ocení zvláště menší jezdci s krátkýma nohama, kteří používají sedla s kratším posedlím a déčka tak mohou tlačit do stehna nad kolenem nebo naopak jezdci vysokého vzrůstu, kterým po potřebném zkrácení třmenů pro reiningový styl jízdy vychází déčka - zvláště v pozici na 7/8nách, většinou přesně pod koleno a nepříjemně zde tlačí.
Sedlový závěs v typu INSKIRT je dostatečně pevný pro všechny typy sportovních sedel, na kterých se nelasuje. Dokonce i v cuttingu je možnost použití tohoto závěsu.